Porady zebrane ...
Podczas pracy ze świecami spotkacie się z różnymi sytuacjami które wydadzą wam się nieprawidłowe. W tym miejscu chcemy uprzedzić was co może się zdarzyć i jak na to zareagować. To doświadczenia nasze i naszych klientów zebranie przez lata.

- ile parafiny potrzebne na zrobienie świecy - wszystko zależy od tego jaką formę chcesz użyć. W tym celu jeżeli korzystasz z naszych form przy każdej z nich podana jest pojemności w ml lub waga świecy oraz przelicznik wagi do ml parafiny. Jeżeli masz swoją formę musisz zmierzyć jej pojemność tzn zalej swoją formę wodą do pełna a następnie przelej ją do pojemnika z podziałką np.: butelka dla dziecka. W ten sposób poznasz pojemność swojej formy. Następnie skorzystaj z naszego przelicznika 80-90g parafiny stałej to około 100ml płynnej i podstaw dane do wzoru: (X*90g)/100ml gdzie X to pojemność w ml twojej formy.
Przykład: forma o pojemności 150ml potrzebuje ok 135g parafiny [(150ml*90g)/100ml]=135g. 

* przy żelu jest dużo łatwiej z uwagi na to, że żel nie zmienia swojej objętości podczas zastygania dlatego też 500g żelu to ok 500ml. Mierzenie pojemność pojemnika należy zrobić dokładnie tak jak opisane powyżej.

- lej podczas zalewania - to stały element odlewania świec który trudno kontrolować i zwykle każdy tego doświadcza. Nie należy denerwować się bo jest to prawidłowe zachowanie parafiny która podczas wystygania obkurcza się czyli zmniejsza swoją objętość. Każdy musi posiąść swoja technikę zalewania wypróbowując metody i doświadczenia innych. Na pewno zawsze należy mieć  w zapasie więcej roztopionej parafiny aby robić cierpliwe tzw. dolewki aż uznamy, że lej jest wystarczająco płytki. Spróbuj również:
- zalewać formę powoli, małym strumieniem i zalewać formę po knocie (tzn. oblewać knot)
- wykorzystaj metodę mocowania knota poprzez zawiązanie go na patyczku i zalewanie ta aby dół patyczek był zatopiony w parafinie świecy. To może spowodować przytrzymanie zastygającej parafiny aby nie opadła do środka.  
Jeżeli wszystkie sposoby zawiodą zawsze możemy wrócić do wypełnienia leja poprzez dolewki. Wyrównanie spodu świecy robimy na rozgrzanej blasze - wyrównamy dolewki oraz spód będzie prosty więc świeca będzie stała prosto.    

- poszarpana powierzchnia nazywana łuszczeniem - powodów może być kilka:
1/ słabo natłuszczona forma co powoduje, że podczas wyjmowania w niektórych miejscach parafina nie odchodzi od formy tylko złuszcza się, odrywa od świecy. W tym wypadku nie można za bardzo naprawić błędu ale można zamaskować niechcianą powierzchnię np.: drapiąc tarką lub ostrym zmywakiem całą powierzchnie i zrobić świece drapane wg pomysłu Moniki Tokar.
2/ za duża ilość np.: zapachu lub innego tłustego dodatku - może powodować powstawanie pęcherzyków, rozwarstwianie się parafiny. Niestety w tym wypadku nie za wiele można zrobić. Najlepiej przetopić świecę jeszcze raz i dodać więcej parafiny o małej zawartości oleju, stearynę lub parafinę specjalną (VYBAR) która zwiąże zbyt dużą zawartość oleju. 
3/ pozostawić jeżeli efekt podoba się. Takie świece mają swój urok i są osoby które chciałyby uzyskać taki efekt a nie zawsze im wychodzi.

Aby uniknąć tego efektu lub go kontrolować polecamy stosowanie do parafiny dodatku stearyny (50g na 0,5kg parafiny) lub dodatku parafiny specjalnej Vybar (20g na 1kg parafiny).

- wykwity wewnątrz świecy - jest to efekt który bywa bardzo spektakularny ale nie wszyscy chcą takiego efektu. To efekt który najczęściej występuje w świecach odlewanych z czystej parafin (bez dodatku innych parafin). Jest to efekt powodowany głównie temperaturami parafiny, otoczenia oraz formy. Jest bardzo trudny do kontrolowania w warunkach domowych. Sposobem na uniknięcie tego efektu jest dodatek stearyny, wosków krystalicznych lub parafiny specjalnej Vybar. Środki te powodują utratę transparentności parafiny a świece stają się gładkie i pastelowe.


Zasady Bezpieczeństwa

© Kraina Świec Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie sklepu KQS.store : Szata graficzna KQSDesign.pl